Floating co to jest?

Floating jest metodą stymulacji środowiskowej, REST (ang. restricted environmental stimulation therapy). Polega ona na ograniczeniu odbierania bodźców z zewnątrz, co ma wpłynąć na stan relaksu. Warunki te najlepiej spełnia komora deprywacyjna.

Kapsuła deprywacyjna

Podczas sesji floatingowej (REST) korzystamy z komory deprywacyjnej (kapsuły). W wygłuszonej kapsule unosimy się na wodzie w stężonym roztworze soli angielskiej (Epsom). Kapsuła jest wykonana z chemoodpornego tworzywa antybakteryjnego z “jonami srebra”. Jest ona odporna na działanie stosowanej soli i zapewnia higienę dla korzystającego. Jest w pełni bezpieczna. Temperatura wewnątrz kapsuły dostosowana jest do temperatury ciała i wynosi około 36°C. Od początku sesji w tle może być puszczana relaksująca muzyka, która pomaga wejść w stan relaksu i wyciszenia. Można również słuchać nagranych afirmacji, języków obcych, własnej muzyki lub całkowicie pogrążyć się w ciszy.

Jak wygląda seans w kapsule?

Seans floatingowy przypomina fascynującą podróż w głąb siebie. Standardowy czas takiego seansu wynosi 60 minut. W indywidualnych przypadkach czas ten może być wydłużony nawet do 9 godzin. Przed i po sesji odbywa się kilkuminutowa, automatyczna filtracja kapsuły. W tym czasie bierzemy dokładny prysznic. Następnie wchodzimy do urządzenia i rozpoczynamy sesję floatingową. Wewnątrz kapsuły panuje przyjemna atmosfera, na którą wpływa delikatna poświata (redukcja bodźców wzroku) oraz towarzyszą nam delikatne dźwięki muzyki lub całkowita cisza (redukcja bodźców słuchu). Po niespełna kilku minutach sesji możemy odczuć spływający na nas spokój. Unosimy się bezwiednie na powierzchni solanki. Dla naszego bezpieczeństwa w kapsule jest guzik “paniki”, którym możemy wezwać pomoc. 99% korzystających z floatingu zasypia. Koniec sesji sygnalizowany jest sygnałem świetlnym w kapsule (niebieskie światło), muzyką relaksacyjną. Wychodzimy z urządzenia i bierzemy kąpiel.

Floating a praca mózgu

Podczas seansu dostęp bodźców z zewnątrz zostaje zminimalizowany. Mózg pozbawiony bodźców wyłącza działanie wszystkich zmysłów: wzroku, smaku, węchu, dotyku i wzroku. Wywołuje to znudzenie się mózgu. Godzinna sesja w kapsule to około 5 godzin fizjologicznego snu. Wpływa ona na redukcję stresogennych substancji w organizmie człowieka (kortyzolu). Uzyskany efekt utrzymuje się nawet do kilku tygodniu po seansie. W miejsce usuniętego kortyzolu tworzą się endorfiny co wpływa na powstanie uczucia euforii.

Sport, a floating

Seans floatingu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród sportowców. Mięśnie i stawy są odciążone, następuje poprawa krążenia krwi. Z organizmu szybciej usuwany jest kwas mlekowy (sprawca powstawania zakwasów). Organizm po treningu szybciej się regeneruje, a mięśnie się rozluźniają. Seans ma również psychologiczny wydźwięk na sport (również sport wyczynowy). Podczas przebywania w kapsule można łatwiej skoncentrować się na celu – wyniku, rekordzie.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do korzystania z seansów floatingu są: Epilepsja, niskie ciśnienie tętnicze krwi, menstruacja, otwarte, niezagojone rany, skaleczenia, podrażnienia, uszkodzenia oraz stany zapalne skóry, bezpośrednio po zabiegu depilacji, bezpośrednio po goleniu, I trymestr ciąży, infekcje, psychozy, schorzenia psychiczne, zapalenie ucha, zdiagnozowana klaustrofobia, cukrzyca, nowotwory skóry, wszczepiony rozrusznik serca, wcześniejsze spożycie alkoholu oraz środków psychoaktywnych.

Ciekawostki

1. Seanse floatingowe mają wpływ na naszą urodę. Stosowana do floatingu sól Epsom od wieków była stosowana do leczenia podrażnień skóry. Dzięki niej ciało staje się gładkie i nawilżone.
2. Godzina spędzona w kapsule relaksuje mięśnie twarzy, dzięki czemu zmarszczki wydają się płytsze.
3. Floating przynosi ulgę w odczuwaniu bólu. Do tego stopnia, że prowadzone są już badania nad jego zastosowaniem w przypadku fibromialgii.
4. Sesje w kabinach mają obniżać poziom hormonów, wytwarzanych podczas sytuacji stresowych między innymi kortyzolu i adrenaliny, a także mają obniżać ciśnienie krwi, ilość uderzeń serca w spoczynku i rozluźniać mięśnie.
5. Mózg przyzwyczajony jest do pracy z obrazami. Gdy podczas seansu ich nie dostaje, sam je tworzy. Korzysta przy tym z zakamarków naszej pamięci, z której rzadko się czerpiemy. Dzięki temu seanse w kapsule są wsparciem w psychoterapii, gdy mamy do przepracowania doświadczenia z przeszłości.
6. Prowadzone są badania nad zastosowaniem floatingu w leczeniu:
❖ depresji,
❖ stanów lękowych,
❖ zespołu stresu pourazowego (PTSD)

Wyniki tych badań są bardzo obiecujące.

Załoga serwisu przesyła ogromne podziękowania za opowiedzenie o floatingu firmie Folga Centrum Floatingu, której siedziba znajduje się na warszawskiej Woli. Ich ofertę znajdziecie Państwo w kategorii – floating Warszawa.

Dodaj komentarz